SKU: GJO 02197
List Price:
$49.67 EA
C Fold, Multifold Dispenser - 13.5" Height x 11" Width x 4.3" Depth - Stainless Steel, Metal - White - Wall Mountable - 1 Each
- Efficiently dispenses single, C-fold and multifold towels
- Made of painted metal
- Wall-mountable
- Include mounting hardware
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 02197 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | C-Fold/Multi-fold Towel Dispenser Cabinet |
| Marketing Information | Metal cabinet is designed to efficiently dispense single, C-fold and multifold towels. Cabinet is made of metal. Slot at the bottom of the dispenser is 10" wide with 2" depth in the middle and 1" depth at the ends of the slot. Wall-mounting hardware includes four screws and four plastic wall plugs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Dispenser Type |
|
| Features | Wall Mountable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Height | 13.5" |
| Width | 11" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | J125 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/BX |
| Weight | 5.51 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255021975 |
| UNSPC | 48101916 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
;