SKU: GJO 02201
List Price:
$50.75 EA
Manual - 31.50 fl oz Capacity - Corrosion Resistant, Wall Mountable, Rust Proof - Stainless Steel - 1 Each
- Stainless steel case is rustproof and corrosion-resistant for lasting use
- Wall-mountable design allows optimal placement for easy access
- Window indicates when refill is required to prevent unexpected depletion
- For use with liquid soaps and lotion soaps (sold separately)
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 02201 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Liquid/Lotion Soap Dispenser |
| Marketing Information | Use this Stainless Steel Soap Dispenser for liquid and lotion soaps (not included). Stainless steel case is rustproof, corrosion-resistant and wall-mountable. Smooth, rounded edges can be easily wiped down for quick cleanings. Easily refill by pouring your favorite formula into the reservoir. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 31.50 fl oz |
| Application/Usage | Handwash |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Stainless Steel |
| Product Material | Stainless Steel |
| Height | 8.2" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 31.50 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | J143 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/BX |
| Weight | 1.65 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255022019 |
| UNSPC | 30181614 |
| Special Order | No |
| Color | STAINLESS STEEL |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
;