SKU: GJO 10436
List Price:
$213.16 CT
7 fl oz - Clear - Plastic - Beverage, Cold Drink - 100/Pack - 25 / Carton
- For cold beverages
- Smooth, rolled comfort rim
- Transparent for easy identification
- Bulk size for high-volume use
Packaged-Quantity
Volume-Capacity
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 10436 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 7 oz Transparent Beverage Cups |
| Marketing Information | Transparent cups are designed specifically for use with cold beverages. They are made of plastic. Design features a smooth, rolled comfort rim that also reinforces the cup's structure. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 100/Pack |
| Volume Capacity | 7 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 3.5" |
| Diameter | 2.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | J45 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 100 EA/PK |
| Weight | 20.72 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255104364 |
| UNSPC | 48101905 |
| Special Order | No |
| Color | TRANSLUCENT |
| Quantity Per Selling Unit | 25/CT |
| Non-returnable |
;