SKU: GJO 18389
List Price:
$28.84 CT
3.6" Width x 3.5" Depth x 6.1" Length - 20 / Carton - Cellulose - Green, Yellow
- Dual function for cleaning efficiency - one side for medium-duty scouring and the other for wiping and absorbing liquid
- Cleans ovens, walls, countertops, sinks, bathrooms and tables
- Antimicrobial treated to protect it from microbial growth so it lasts longer
- Rinses easily for quick preparation for the next cleaning job
- Individually wrapped, hospital size for convenient use
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 18389 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Medium-Duty Sponge Scrubber |
| Marketing Information | Medium-Duty Sponge Scrubber includes a utility cellulose sponge on one side and medium-duty scouring pad on the other side. It is ideal for cleaning ovens, walls, countertops, sinks, bathrooms and tables. Hospitality-size scrubber rinses easily and is individually wrapped for more sanitary storage. Antimicrobial treatment protects the product from microbial growth so it lasts longer. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Scrub Sponge |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Cellulose |
| Width | 3.6" |
| Depth | 3.5" |
| Length | 6.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Catalog Page Number | J105 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 20 EA/CT |
| Weight | 1.37 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 50638060083920 |
| UNSPC | 47131603 |
| Special Order | No |
| Color | MULTI |
| Quantity Per Selling Unit | 20/CT |
| Non-returnable |
;