SKU: GJO 25012
List Price:
$91.05 CT
2 Ply - 8" Width x 11" Length - 250 Sheets/Roll - 1 5/8" Core - White - Paper - 12 / Carton
- Soft and absorbent to tackle spills and dry hands
- Quick spill pickup with 2-ply construction
- Also great to clean surfaces, cover food and more
- Fits standard, kitchen towel-roll dispensers
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 25012 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Paper Towels |
| Marketing Information | These soft, absorbent paper towels feature a perforated edge to easily tear off a sheet to tackle spills, dry hands, clean surfaces, cover food or use for a variety of other purposes. Keep these rolls of towels in your kitchen, breakroom or anywhere else you need them. Two-ply construction means fast spill pickup and more liquid capacity. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Paper Towel |
Product Information
| Sheets Per Roll | 250 |
| Full Size | 8" x 11" |
| Number of Ply | 2 |
| Core Diameter | 1 5/8" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Compatible Dispenser | San Jamar Paper Towel Dispenser |
| Certifications & Standards | Green Seal Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
| Catalog Page Number | J125 |
| Packing, Level 1 | 1 / RL |
| Packing, Level 2 | 12 RL/CT |
| Weight | 14.4 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255250122 |
| UNSPC | 14111703 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 12/CT |
| Non-returnable |
;