SKU: GJO 29425
List Price:
$15.02 EA
Manual - 30 fl oz Capacity - See-through Tank, Water Resistant, Soft Push - 1 Each
- Improved design eliminates soap waste
- Water-resistant top and a large push bar for high-quality performance
- See-through smoked tank lets you easily see when refill is needed
- Dispenses approximately 1 cc per stroke to reduce waste
- Proven to work with antimicrobial, antibacterial and antiseptic soaps
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 29425 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 30 oz Soap Dispenser |
| Marketing Information | Soap dispenser eliminates wasteful use by dispensing approximately 1cc per stroke. Versatile construction is tested and proven to work with antimicrobial, antibacterial and antiseptic soaps. See-through tank with a water-resistant top lets you easily monitor the current level of soap to prevent sudden depletion. Soap dispenser is designed for use with liquid and lotion soaps that do not contain pumice. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Liquid Soap/Lotion Dispenser |
Product Information
| Operating Mode | Manual |
| Volume Capacity | 30 fl oz |
| Dispensing Quantity | 0.03 fl oz Per Stroke |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 6.3" |
| Width | 4" |
| Depth | 4.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | ADA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J143 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/BG |
| Weight | 0.92 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255294256 |
| UNSPC | 30181614 |
| Special Order | No |
| Color | CLEAR |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
Warranty
| Additional Warranty Information | 6 MONTHS |
;