SKU: GJO 66000
List Price:
$14.63 EA
60" Length x 1" Diameter - Natural - Wood - 1 Each
- 60" length extends your reach for increased efficiency when cleaning
- Smooth surface provides reliable grip for safe use
- Durable construction provides long-lasting use
- Compatible with floor squeegees (sold separately)
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 66000 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Squeegee Handle |
| Marketing Information | Tapered squeegee handle allows you to increase your reach for effortless cleaning in hard-to-reach areas. Durable, smooth surface provides a reliable grip for safe use. Handle is designed for use with floor squeegees (sold separately). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Squeegee Handle |
Product Information
| Pole/Handle Diameter | 1" |
| Pole/Handle Length | 60" |
| Application/Usage | Squeegee |
| Features | Durable |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Product Material | Wood |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Brazil |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 12 EA/CT |
| Weight | 1.81 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255660006 |
| UNSPC | 31162801 |
| Special Order | No |
| Color | NATURAL |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;