SKU: GJO 70363
List Price:
$87.85 EA
Warehouse, Factory - 36" Length x 24" Width - Black, Yellow - 1 Each
- Helps fight fatigue while standing in your work area
- Yellow borders heighten visibility
- Nonflammable for enhanced safety
- Resists oils and grease to help prevent slips
- Beveled edges for smooth transition to the floor
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 70363 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Safe Step Anti-Fatigue Floor Mats |
| Marketing Information | Anti-fatigue mat is made of chemical-resistant, nonflammable 9/16" thick material with beveled edges and yellow borders for additional safety. Ideal for workshops and factories. Grease-resistant and oil-resistant design helps prevent slips. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
Product Information
| Mat Width | 24" |
| Mat Length | 36" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Catalog Page Number | J157 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 1 EA/CT |
| Weight | 9 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255703635 |
| UNSPC | 52101510 |
| Special Order | No |
| Color | BLACK/YELLOW |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;