SKU: GJO 85130
List Price:
$6.53 EA
5.75" Cup Diameter - 23" Length - Yellow - Toilet, Drain, Pipe
- Flexible material compresses easily to force trapped objects out of pipes
- Smooth, rounded wood handle provides secure grip for enhanced efficiency
- Long handle helps keep your hands away from toilet
- Perfect for unclogging toilets and drains
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 85130 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Value Plus Plunger |
| Marketing Information | Plunger provides a cost-effective way to unclog toilets and drains. Flexible material compresses easily to force trapped objects out of pipes. Solid wood, threaded handle provides a secure grip for enhanced efficiency. Plus, the long length of the handle helps keep your hands away from the toilet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Plunger |
Product Information
| Cup Diameter | 5.75" |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Yellow |
| Product Color | Yellow |
| Length | 23" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Catalog Page Number | J134 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 6 EA/CT |
| Weight | 0.88 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 035255851305 |
| UNSPC | 47121807 |
| Special Order | No |
| Color | YELLOW |
| Quantity Per Selling Unit | 1 EA |
| Non-returnable |
;