SKU: GJO 90416
List Price:
$36.53 CT
16" Diameter x 1" Thickness - Floor, Buffing, Scrubbing - 350 rpm Maximum Speed Supported - Flexible, Resilient, Rotate, Dirt Remover, Scuff Mark Remover, Heel Mark Remover - Fiber - Red - 5 / Carton
- For dry or spray buffing
- Also use for light-duty scrubbing
- Reaches peaks and valleys in floor surface
- Removes light soils, scuff/heel marks to preserve and shine floor
- Use in rotary/auto scrubbers
People who bought this product also bought
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 90416 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Red Buffing Floor Pad |
| Marketing Information | Floor pad features a versatile design that's perfect for dry buffing, spray buffing or light-duty scrubbing in rotary or automatic scrubbers. Open-web design allows dirt to enter the fiber and resist soil load on the face of the pad for maximum use. Flexible, resilient material reaches every bit of the floor's surface to save time and effort. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Cleaning Pad |
Product Information
| Pad Diameter | 16" |
| Pad Thickness | 1" |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Fiber |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Catalog Page Number | NEW |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 5 EA/CT |
| Weight | 2 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255904162 |
| UNSPC | 47131602 |
| Special Order | No |
| Color | RED |
| Quantity Per Selling Unit | 5/CT |
| Non-returnable |
;