SKU: GJO 90513
List Price:
$27.39 CT
13" Diameter x 1" Thickness - Floor, Polishing - 350 rpm Maximum Speed Supported - Resilient, Flexible, Non-abrasive, Dirt Remover, Rotate - Resin, Fiber - White - 5 / Carton
- For dry or fine-water mist polishing
- Nonabrasive for light polishing
- Creates shine and enhances appearance of floor surface
- Reaches peaks and valleys in floor surface
- Use in rotary/auto scrubbers
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 90513 |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | Polishing Floor Pad |
| Marketing Information | Polishing floor pad is designed for dry polishing and can be used with a fine-water mist to create a higher gloss. Open-web design is durable, long-lasting and resilient. Finer denier fibers with softer resin are nonabrasive for light polishing. Floor pad is designed for use at speeds between 175 to 350 RPM. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Cleaning Pad |
Product Information
| Pad Diameter | 13" |
| Pad Thickness | 1" |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 350 rpm |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 100% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
| Catalog Page Number | J88 |
| Packing, Level 1 | 1 / EA |
| Packing, Level 2 | 5 EA/CT |
| Weight | 2 lbs |
| UPSable | |
| UPC | 00035255905138 |
| UNSPC | 47131602 |
| Special Order | No |
| Color | WHITE |
| Quantity Per Selling Unit | 5/CT |
| Non-returnable |
;